
Vener for livet
– Eg håpte eg skulle møta vener for livet då eg reiste på utveksling, og det gjorde eg, seier Kristi med eitt breitt smil.
Å reisa til Australia på utveksling, skulle bli ei oppleving tysnesingen seint kjem til å gløyma.
Alexa Ford heiter ho. Australiaren som inviterte den nye norske utvekslingseleven i bursdagsselskapet sitt i 2015.
Sidan den dagen har det vore dei to. Kristi og Alexa. Og at den eine no bur i Australia og den andre i Norge, har ikkje stansa veninnene frå å halda kontakt.
Viser fram Tysnes
– Me har møttest fem gonger dei siste tre åra, seier Kristi.
Videosamtalar éin gong i månaden, og chatting dagleg, gjer at dei to framleis har god kontakt.
No er Kristi storfornøgd med å ha den australske veninna på besøk på Tysnes.
I to veker har dei farta rundt på Tysnes og i fylket.
– Me har vore på ski, på gåturar, besøkt Bergen, ete på Mandelhuset og hatt spadag på Solstrand. Eg må visa ho Norge, fortel Kristi.
Alexa er på sitt andre tysnesbesøk. I 2016 fekk ho med seg på både Tysnesfest og ein tur til Preikestolen.
Uvanleg med oppoverski
Denne gongen har Alexa, som kjem frå storbyen Perth, fått oppleva Tysnes i eit litt kaldare klima.
I storm og skikkeleg vestlandsvêr, gjekk dei tur til Blåbærhaugen.
Langt finare vêr var det då dei var på langrennstur på Voss.
– Du hata meg litt på veg opp, seier Kristi med eit lurt smil til veninna.
Jo, Alexa vedgår det.
– Men det er rart å gå på ski oppover fjellet, svarar ho raskt.
Den smilande australiaren hadde betre dreis på nedoverkøyringa.
Kontakt kvar dag
Alexa nyttar ferien sin til å besøka Norge og Tysnes.
Etter eitt år som student på universitetet, jobba ho i Disneyworld i USA i eitt år.
På veg heim til Australia igjen, tok ho turen innom Tysnes.
Sjølv om dei bur på forskjellige kontinent, passar veninnene på å ha god kontakt. Tidlegare har dei møttest i både London, Hellas og Florida.
Kristi studerer no juss, ved Universitetet i Bergen. Ho er utruleg glad for at ho valde eit år som utvekslingsstudent på vidaregåande.
Nesten familie
Dei to veninnene har knytt eit sterkt band, og er vande med å få spørsmål om dei er søstre.
– Men det kjennest som me er familie, seier Alexa, og ser bort på Kristi.
Ho smiler og nikkar. Alexa sitt norgesbesøk nærmar seg slutten, men dei har allereie byrja å planleggja det neste møtet. Det er ikkje usansynleg at den unge australiaren frå Perth blir å sjå på Tysnes igjen.
Welcome back, Alexa!


