Alsaker Fjordbruk
Annonsér på Tysnesbladet.no
Tysnes Sparebank
Bladet Tysnes
paper
Lokalavisa for Tysnes
Torsdag 18.03.2010
Hei, Gjest
Talerøyret
Annonsar
Tysnes Kraftlag
Tysnes Breiband
Tysnes bolig
Tysnesdata
Chile trenger hjelp
Fylkesnes Bil
Lokale sider
Andre aviser
Portalar
RSS-kanalar
Papirutgåva
papirutgåva
Klikk på biletet for å kjøpa pdf-versjonen av papirutgåva.
Juleannonse
PFU
Redaktørsegl

Vil tilby Hovland deltidsstilling

Formannskapet vil gje Audun Hovland ei deltidsstilling i kommunen etter at han går av som rådmann i september. FrP fryktar signaleffekten.
Dato 05. februar, 2010 kl. 12:58:53
Hovland har tilbode seg å jobba inntil 36 prosent for kommunen etter at han går av med pensjon til hausten. Formannskapet drøfta saka tysdag, og sa seg positiv til ei «retrettstilling» for den noverande rådmannen.

Føresetnaden er at det er ledige heimlar ved rådmannskontoret i tilsvarande storleik som deltidsstillinga. FrP røysta imot.

Bruk for kompetansen

Ordførar Helge Hauge meinte kommunen har god bruk for Hovland sin kompetanse, og at det er nok av oppgåver han kan ta fatt på.

– Det er diverre mange oppgåver me ikkje har ressursar til i dag, som kan verta løyste gjennom ei slik deltidsstilling, sa Hauge.

Han understreka at det er ein føresetnad at det er ledige heimlar ved rådmannskontoret.

Ingrid Tysnes Stue (Ap) meinte at dette er ei viktig seniorpolitisk sak, og at politikarane har eit ansvar i så måte.

– Me har heilt klart bruk for kunnskapen og kompetansen til Hovland. Men det er viktig at det er ledige heimlar, sa Stue.

– Heilt feil signal

Magne Fauskanger (FrP) meinte ei slik tilsetjing vil gje ein heilt feil signaleffekt, og peika på at ei slik deltidsstilling ikkje er inne i budsjettet.

– Økonomisjefen var i formannskapet i sist møte og gav ei dyster framstilling av den økonomiske situasjonen i åra som kjem. Då vert det heilt feil om me skal gje eit tilbod om jobb til ein som har sagt seg opp. Eg opplever ikkje dette tilbodet som eit tilbod me ikkje kan seia nei til. Å betala 260.000 kroner i året for at han skal jobba to dagar i veka, vert heilt feil, sa Fauskanger.

Helge Hauge kommenterte at rådmannskontoret vart redusert med ei 100 prosent stilling i 2009, og at det er ein ledig stillingsheimel der.

– Eineståande tilbod

KrF-politikar Aud Kaldefoss meinte kommunen har fått eit eineståande tilbod ved at Hovland har sagt seg viljug til å jobba deltid etter at han går av.

– Me har bruk for kompetansen til Hovland og finn heilt sikkert oppgåver til han, sa Kaldefoss.

Tore Atle Humlevik (H) var ikkje like eintydig, og ville ikkje nytta uttrykket «eineståande tilbod».

– Dette er både og. Me har bruk for kompetansen hans, men må vakta oss vel for ikkje å oppretta nye heimlar, sa Humlevik.

Han la samstundes til at han hadde fått litt kommentarar til saka på at ein «syt for seg sjølv i kommunen».

– Me skal heva oss over slike kommentarar, men det er viktig at rådmannen går inn i ledige heimlar, understreka Høgre-politikaren.
Kommentarar
Nyaste kommentaren er frå 2010.02.14 13:13:26
[2010.02.14 13:13:26] Publisert av Mark Nilsen
Det er forunderlig. Rådmann Audun Hovland har gjennom mange år skakk kjørt Tysnes Kommune og hav etter mange sitt syn ikke gjort noe positivt for de som bor der. Nå er det endelig håp om å få en rådmann som kan få litt orden på kommunen og ikke minst de andre sirumpa kommunestyremedlemmene. Den eneste som viser vilje til forandring og nytenkning er Magne Fauskanger. Hvorfor skal da Audun Hovland få lov å fortsette i 35% stilling? Er det for å ødelegge 100% for en ny rådmann med nye visjoner. Kommunen har ikke råd til å subsidiere en som tydeligvis mener han har forlite i pensjon, men det var vel derfor han foreslo økning av eiendomsskatten for å sikre seg lønn videre.
Skriv kommentar
Du må logga inn for å leggja inn kommentarar.

Siste nytt på Tysnesbladet.no

Lesarbilete
Bading.jpg
Spørjeundersøking
Bør politikarane «digitaliserast»?
Røyster i alt: 177
Eldre spørjeundersøkingar
Tysnes nett no
Slik ser det ut på ferjeleiet i Våge:Webcam i VågeKlikk på biletet for større versjon.
Biletet er overført av Tysnes Breiband.
Abonnement